High School Lacrosse: South Section Playoff Pairings


SOUTH SECTION BOYS’ LACROSSE

DIVISION 1

Joker games, Monday, 3:15 p.m.

A – Newbury Park in Yorba Linda

B-St. Francis at Mira Costa

C–Port of Newport to Santa Margarita

D–Harvard-Westlake to Tesoro

E-Oaks Christian in Los Alamitos

First round, Wednesday, 3:15 p.m.

Winner wild-card A at #1 Mater Dei

Winner joker B at Trabuco Hills

Corona Santiago at Loyola

Westlake at #4 Corona del Mar

Winner Wildcard C at No. 3 Foothill

Winner wild-card D at Agoura

Wild-card winner E at Palos Verdes

#2 St. Margaret’s in Sierra Canyon

DIVISION 2

First round, Wednesday, 3:15 p.m.

#1 Saugus, goodbye

Cate, goodbye

Culver City, goodbye

Redondo in Northwood

Temecula Valley, goodbye

Oak Park in King

Santa Barbara at the viewpoint

#4 Aliso Niguel, goodbye

#3 Beckman, goodbye

Edison at Great Oak

West Ranch, goodbye

J Serra in San Marcos

Peninsula at Woodbridge

Huntington Beach in San Juan Hills

Santa Monica, goodbye

Brentwood at #2 St. John Bosco

DIVISION 3

Joker games, Monday, 3:15 p.m.

A-Glendale at #4 Mission Viejo

B–Lutheran Orange at Damien’s

First round, Wednesday, 3:15 p.m.

Long Beach Poly at #1 Vista Murrieta

Lutheran Crean at Thacher

Hart at Long Beach Wilson

Winner joker A at Riverside Poly

Eastvale Roosevelt at #3 Anaheim Canyon

University of Irvine at Linfield Christian

Winner joker B at Millikan

Downey at No. 2 Crescenta Valley

NOTES: Second round (Div. 2) and quarter-finals (Div. 1 and 3), Friday; quarter-finals (Div. 2) and semi-finals (Div. 1 and 3), May 9; semi-finals (Div. 2), May 11. Championships, May 13-14 at Downey.

SOUTH SECTION GIRLS’ LACROSSE

DIVISION 1

Quarter-finals, Tuesday, 3:15 p.m.

Edison at #1 Foothill

#4 Palos Verdes at Newbury Park

San Clemente to #3 Santa Margarita

St. Margaret at #2 Redondo

DIVISION 2

Joker game, Tuesday, 3:15 p.m.

Royal at Trabuco Hills

First round, Thursday, 3:15 p.m.

University of Irvine at No. 1 Mater Dei

Winner of the joker at Dos Pueblos

J Serra at Murrieta Mesa

#4 Westlake to Beckman

#3 Port of Newport to Chaminade

San Juan Hills in Corona Santiago

Anaheim Canyon in the Crescenta Valley

#2 Corona del Mar at West Ranch

DIVISION 3

First round, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Mira Costa in Valencia

Chadwick to the King

Yorba Linda in Millikan

Woodbridge, goodbye

Glendale to San Marcos

Rosary at Segerstrom

Murrieta Valley in El Toro

#4 Culver City, goodbye

#3 Christian village, goodbye

Eastvale Roosevelt at Mission Viejo

Vista Murrieta in Placentia Valencia

Cate in Santa Monica

Northwood to Chaparral

Orange Lutheran in Long Beach Wilson

El Segundo to Simi Valley

#2 Marlborough, goodbye

NOTES: Second round (Div. 3), quarter-finals (Div. 2) and semi-finals (Div. 1), May 7; quarter-finals (Div. 3) and semi-finals (Div. 2), May 10; semi-finals (Div. 3), May 12. Championships, May 13-14 at Downey.

Previous Social Worker, Senior Employment - Hennepin County
Next High Speed ​​Rail Council Approves Locals Alignment - Morgan Hill Times